Právě si prohlížíte Kolik stojí rekonstrukce chaty?

Kolik stojí rekonstrukce chaty?

V nedávné době se Česká republika dočkala vzrůstajícího zájmu o rekreační nemovitosti. Zejména během pandemie covidu-19 došlo k výraznému nárůstu prodeje chat a chalup. Ačkoli se tento trend po pandemii mírně zklidnil, vykrystalizoval se nový, slibný trh. Kolik stojí rekonstrukce chaty? To je častá otázka našich klientů.

  • V České republice je evidováno přibližně 450 000 chat a chalup
  • Celkem 36 % lidí vlastní nějaký rekreační objekt. 

Výzkum „Fenomén druhého bydlení od Buřinky“ ukazuje, že polovina Čechů si přeje vlastnit rekreační nemovitost. Většina z nich preferuje celoroční užívání. 36 % majitelů plánuje renovaci, aby vylepšili svůj rekreační majetek. 

Co rozhoduje při renovaci? 

Naše klienty často zajímá, zda lze jejich chaty přizpůsobit pro celoroční obývání. Starší rekreační nemovitosti však přinášejí určité výzvy, které vyžadují detailní prozkoumání. Doporučujeme konzultaci s odborníky, kteří vám pomohou objekt objektivně zhodnotit. Jedná se o nejlepší způsob, jak zjistit, kolik stojí rekonstrukce chaty.

Při našich službách se soustředíme na: 

– Kontrola stavu dřevěných konstrukčních prvků 

– Kontrola střechy a krovů 

– Míra vlhkosti v objektu 

– Stav elektrických a vodních rozvodů 

– Přítomnost tepelné izolace 

Toto nám umožňuje sestavit předběžný rozpočet na renovaci. Následně je na majiteli, zda se rozhodne pro prodej, rekonstrukci nebo výstavbu nové chaty. 

Chystáte se rekonstruovat? Inspirujte se u našich minulých realizací.

Hodnota chaty nebo chalupy 

Před rozhodnutím o budoucnosti chaty je třeba stanovit její současnou, případně po rekonstrukci budoucí, hodnotu. Cenu ovlivňuje řada faktorů, jako je dostupnost občanské vybavenosti, přístupová cesta, inženýrské sítě, atraktivita lokality a další. Nejlepší rady poskytne odborník. 

Jak se chaty oceňují 

Tato vyhláška stanoví ceny, koeficienty, přirážky a srážky k cenám a postupy při uplatnění způsobů oceňování věcí, práv, jiných majetkových hodnot a služeb. 

Konkrétně rekreační chaty jsou definovány dle § 2, vyhlášky č. 279/1997 Sb. jako stavby pro individuální rekreaci s obestavěným prostorem do 360 m³ a zastavěnou plochou do 80 m². Mohou být podsklepené, s maximálně jedním nadzemním podlažím a podkrovím. 

Pro úplnost dodáme definici zahrádkářské chaty ze stejného zákona: je to stavba pro rekreaci s obestavěným prostorem maximálně 110 m³ a zastavěnou plochou do 25 m², včetně verand, vstupů a podsklepených teras; může mít maximálně jedno nadzemní podlaží a podkroví. 

Jak novela mění stavební zákon? Přečtěte si v našem minulém článku.